Kiedy holowanie auta jest zakazane

Share

Pamiętajmy, że nie w każdym przypadku możemy holować pojazd na własną rękę. Polskie prawo wymiana szereg przypadków, kiedy nie obejdzie się bez wezwania profesjonalnej pomocy drogowej. Przed holowaniem pojazdu sprawdźmy czy nasz pojazd może być transportowany w inny sposób niż laweta.

Polskie prawo zabrania holowania pojazdów znajdujących się na autostradach. Wyjątkiem jest holowanie przez pojazdy do tego przeznaczone. W takim przypadku niezbędne jest skorzystanie z usług pomocy drogowej.

Zabronione jest również holowanie pojazdów w których nie sprawny jest układ kierowniczy lub hamulcowy. Niezbędne jest również sprawne świateł (podczas holowania muszą być włączone światła mijania).

Zanim samodzielnie zajmiemy się holowaniem auta sprawdźmy czy producent przewidział taką ewentualność. Jeżeli pojazd nie powinien być holowany możemy narazić się na olbrzymie koszta naprawy.

Jak odpowiednio holować samochód

Aby holować pojazd na lince pierwszą rzeczą jest sprawdzenie sprawności układu hamulcowego, kierowniczego oraz elektronicznego (światła, wspomaganie układu kierowniczego). Jeżeli silnik samochodu jest niesprawny, należy liczyć się z brakiem wspomagania dwóch pierwszych układów. Według prawa niesprawność tych dwóch układów jest to przeszkodą do holowania samochodu.

Do holowania samochodu niezbędny jest także trójkąt ostrzegawczy, który powinien znajdować się na tylnej szybie samochodu.

Najczęstszym błędem podczas holowania samochodu jest włączenie świateł awaryjnych. Jest to spowodowane tym, że podczas włączenia świateł awaryjnych nie jest możliwe sygnalizowanie manewrów za pomocą kierunkowskazów. Alternatywą dla trójkąta jest żółty sygnał ostrzegawczy (kogut).

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *